KGHM CUPRUM sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe rozpoczęło testy platformy Internetu Rzeczy do monitoringu OUOW „Gilów”
Naukowcy z KGHM CUPRUM pracują aktualnie nad rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji oraz monitoringu do oceny stateczności zbiorników odpadów poflotacyjnych. Rozwijany monitoring oparty jest na technologii Internetu Rzeczy (ang. #InternetofThings). Praca badawcza realizowana jest w międzynarodowym projekcie o akronimie #SEC4TD (Innowacyjny system monitorowania do zabezpieczenia infrastruktury tam osadowych). Liderem projektu i dostawcą czujników #IoT jest firma Worldsensing. W ostatnim czasie udało się zabudować oraz uruchomić na infrastrukturze KGHM Polska Miedź S.A. punkt dostępowy (tzw. bramkę) wraz z zestawem sensorów zasilanych bateryjnie.
-„Po pomyślnym zakończeniu fazy konfiguracyjnej, dane wysyłane są w czasie rzeczywistym do centralnego repozytorium danych. Następnie, z tego miejsca na bieżąco zasilają one algorytmy oraz kokpity menedżerskie w specjalistycznym środowisku wspomagającym działalność operacyjną i decyzyjną. W pełni gotowy system przewidujemy na połowę 2025 roku” – mówi dr hab. inż. Paweł Stefaniak kierownik Zakładu Analityki Systemów.
-„Równolegle rozwijamy model cyfrowego bliźniaka obliczającego współczynniki stateczności zapory dla różnych wariantów rozkładu jej parametrów, który będzie weryfikowany m.in. na podstawie odczytów z czujników, dodaje kierownik projektu Sergii Anufriiev.
🔶Gorąco zachęcamy do śledzenia postępów projektu na stronie https://sec4td.fbk.eu