Naukowe kongresy branżowe są nie tylko doskonałą platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów, ale także promocji. Wydaje się, że podczas czwartej edycji największej konferencji górniczej w Polsce wykorzystaliśmy wszystkie związane z nią szanse. Pochwaliliśmy się wiedzą i tytaniczną pracą elity naszej firmy & ndash; doskonałych naukowców, a także pokazaliśmy się jako sprawni organizatorzy własnej sesji satelitarnej z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Cuprum.
Polski Kongres Górniczy to stosunkowo nowa inicjatywa, która powstała w celu integracji środowiska górniczego wokół najważniejszych wyzwań, z jakimi zmaga się przemysł wydobywczy. W tym roku odbyła się czwarta edycja Kongresu, tym razem ściśle powiązana z jubileuszem 50-lecia działalności KGHM Cuprum. Głównym Partnerem IV PKG był KGHM Polska Miedź S A., natomiast nasza Spółka wystąpiła w roli Partnera Sesji, za co zresztą została nagrodzona.
Pierwszym „miedzianym” akcentem Kongresu było przesłanie do uczestników PKG z okazji 50-lecia KGHM Cuprum – CBR, które wygłosiła dr inż. Magdalena Król, nasza Pełnomocnik ds. Współpracy z Ośrodkami Naukowo-Badawczymi. – Trudno mówić o Cuprum z pominięciem Polskiej Miedzi. To właśnie KGHM rozwija się w oparciu o wiedzę, współpracuje z NCBiR i jest liderem programu Horyzont 2020. Cuprum wspiera KGHM w tych działaniach – zaznaczyła – KGHM stawia na oszczędny, zrównoważony rozwój w oparciu o założenia Przemysłu 4.0, a obecnie trwają prace nad agendą badawczą. Ważna jest w tym kontekście automatyzacja produkcji, robotyzacja oraz zaplecze badawcze, czyli Cuprum – podkreśliła. Dr inż. Król przypomniała zebranym w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, że nasza Spółka odpowiada za projekty i modernizacje czterech działających do dziś kopalni w LGOM. Na zakończenie zaś zaprosiła wszystkich na współorganizowaną przez Cuprum sesję satelitarną. Jak się nazajutrz okazało, zaproszenie było bardzo skuteczne.
Na wygłoszeniu przesłania się jednak nie skończyło. Nasi Naukowcy wygłosili szereg referatów i prezentacji, potwierdzając, że jesteśmy zapleczem badawczym godnym górniczego giganta, jakim jest KGHM Polska Miedź S A. Geolodzy w składzie: dr inż. Magdalena Worsa-Kozak (Kierownik Zakładu), dr inż. Krzysztof Chudy, Maciej Pikuła oraz Artur Szymański przedstawili swój referat zatytułowany „Metody pomiarów hydrogeologicznych w głębokich otworach na przykładzie projektu I-More”. Dr inż. Piotr Mertuszka wygłosił z kolei referat przygotowany wspólnie z prof. Witoldem Pytlem oraz Krzysztofem Szeptunem z KGHM Polska Miedź S A. pt. „Podatna kotwa spiralna dla wyrobisk górniczych w warunkach głębokiej kopalni”. Nasze wystąpienia w Krakowie uzupełniła prezentacja pracy naukowców z Zakładu Analityki Systemów – prof. Agnieszki Wyłomańskiej i dr inż. Pawła Stefaniaka oraz Pawła Śliwińskiego z KGHM Polska Miedź pt. „Ocena efektywności wykorzystania infrastruktury na podstawie danych z systemów automatyki przemysłowej”.
Jubileuszowa sesja KGHM Cuprum „Dziedzictwo górnictwa – przeszłość dla przyszłości” odbyła się natomiast w efektownej scenerii Kopalni Soli w Bochni. Poprowadził ją dr inż. Maciej Madziarz, Zastępca Kierownika Zakładu Górnictwa i Pełnomocnik Zarządu ds. Dziedzictwa Górniczego i Geoturystyki wspólnie z dr Andrzejem J. Wójcikiem z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Patronat nad tym wydarzeniem objęły Instytut Historii Nauki PAN oraz Komitet Historii Nauki i Techniki PAN. Nasza sesja była jedną z najbardziej obleganych i nikt z pewnością nie żałował wyjazdu z Krakowa i zjazdu pod ziemię do średniowiecznej kopalni. Aranżacja przestrzeni, niezwykle ciekawy program (wygłoszono aż 14 referatów) oraz wzmacniające go zdolności oratorskie prelegentów, a także zaplanowana po części stricte naukowej wycieczka po historycznym obiekcie, zrobiły piorunujące wrażenie na wszystkich gościach.
Oczywiście, wśród wygłoszonych referatów nie zabrakło także pracy przygotowanej przez naszych Górników – Rafała Dębkowskiego (Kierownik Zakładu) i dr inż. Macieja Madziarza oraz Dyrektora Ośrodka Badawczego KGHM Cuprum Jana Zimroza zatytułowanej „Doświadczenie KGHM Cuprum w obszarze ochrony i wykorzystania obiektów dziedzictwa górniczego”.
Wszystkie z zaprezentowanych referatów spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem audytorium, a nasza rola w przemyśle górniczym, poparta 50-letnią tradycją, została wyraźnie podkreślona. Serdeczne gratulacje dla całej reprezentacji KGHM Cuprum!