60 lat temu Jan Wyżykowski odkrył złoża rud miedzi w Sieroszowicach. Dało to początek budowie jednego z największych ośrodków wydobycia miedzi na świecie, a w konsekwencji – powstaniu Grupy KGHM. To przełomowe wydarzenie na trwałe odmieniło Dolny Śląsk, a z Polski uczyniło górniczą potęgę. W piątek, 9 czerwca, w ramach obchodu jubileuszu odkrycia złóż miedzi na monoklinie przedsudeckiej, w Lubinie odbyła się konferencja naukowa „60 lat doświadczeń inspiracją do nowych wyzwań”. W jej ramach nasi Pracownicy poprowadzili własną sesję referatową z okazji 50-lecia istnienia KGHM Cuprum. Przemówienie otwierające tę sesję wygłosił Piotr Dytko, Prezes naszej Spółki.
W piątek rano sala im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie szczelnie wypełniła się ludźmi. Goście z całej Grupy Kapitałowej, często w górniczych mundurach, wysłuchali okolicznościowych przemówień i gorącymi brawami nagrodzili tych, których odznaczono orderem „Zasłużony dla KGHM S A. „. Prof. Przemysław Borkowski już na wstępie odczytał list gratulacyjny skierowany przez dr Sławomira Mazurka, dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego do Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego, Prezesa KGHM Polska Miedź S A. – Ten wielki jubileusz także dla naszego Instytutu jest szczególnie ważny i bliski z uwagi na osobę odkrywcy – doc. dr Jana Wyżykowskiego – wybitnego geologa, który niemal całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy w PIG. Tym większą czujemy dumę i radość z osiągnięć KGHM Polska Miedź S A. Kombinat łączy kilkudziesięcioletnią tradycję z nowoczesnością. Wykorzystuje najnowsze technologie i jest zarządzany w sposób nowoczesny. Nie bez przyczyny utrzymuje jedną z najwyższych pozycji wśród światowych producentów miedzi i srebra. Jest rozpoznawalną marką na całym świecie, dumą polskiego przemysłu – zaznaczył w swoim liście dr Sławomir Mazurek. – Wkład KGHM Polska Miedź S A. w rozwój gospodarki, ale też bezpośrednio regionu dolnośląskiego, jest nie do przecenienia. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie polskie górnictwo miedziowe, hutnictwo, czy geologię tego regionu bez działalności przemysłowej, ale także badawczej i wdrożeniowej Kombinatu – napisał szef PIG-PIB.
Kolejne godziny obchodów jubileuszowych przebiegały w naukowym tonie. Jedną z pięciu sesji referatowych, związaną też ściśle z Jubileuszem 50-lecia KGHM Cuprum, zorganizowali przedstawiciele naszej Spółki. Poprowadzili ją prof. Jan Butra z Zakładu Górnictwa i dr Magdalena Worsa-Kozak, Kierowniczka Zakładu Geologii. Przemówienie otwierające wygłosił Prezes Piotr Dytko. – Dzisiaj skupimy się na geologii, która jest jednym z podstawowych obszarów działalności Cuprum – zapowiedział. Złożył też swoisty hołd obecnym i byłym pracownikom Zakładu Geologii. – Pamiętajmy, że od technologii ważniejsi są ludzie. To oni tworzą rozwiązania, dzięki którym budujemy siłę całego KGHM i to im należy się największy szacunek – zaznaczył, po czym wymienił nazwiska wszystkich kierowników Zakładu Geologii w historii naszej Spółki.
Bogatą historię kierowanego przez siebie Zakładu przypomniała też dr Magdalena Worsa-Kozak. – Geologia w Cuprum istnieje od samego początku, czyli już 50 lat, a geolodzy z Cuprum mają nie mały wkład w rozwiązywanie problemów geologicznych Polskiej Miedzi – zaznaczyła. – Geologia leży u podstaw istnienia KGHM Polska Miedź S A. i wciąż odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ciągłej i bezpiecznej eksploatacji oraz w rozwoju bazy zasobowej, z której korzystać będą, miejmy nadzieję, przyszłe pokolenia – podkreśliła znaczenie swojego Zespołu dla całej Grupy Kapitałowej.
Pierwszą z siedmiu prezentacji przygotował dr Piotr Kijewski, który w ciekawy sposób opowiedział o udziale geologów KGHM Cuprum w problematyce górnictwa rud miedzi. Prelekcja bogata była w archiwalne zdjęcia, anegdoty oraz recenzje badań i projektów, również takich, których nigdy nie zrealizowano. Następnie na scenie pojawiali się inni Pracownicy Zakładu Geologii – dr Krzysztof Chudy, Agata Sokalska, Karol Durkowski i Bartłomiej Bil. Każdy z wykładów charakteryzował się wysokim poziomem merytorycznym, który doceniły największe geologiczne autorytety w kraju. Eksperci chętnie prowokowali dyskusje, a odpowiedzi na zadane z sali pytania były błyskawiczne i wyczerpujące.
– Bardzo cieszymy się, że mogliśmy ten nasz piękny jubileusz świętować razem z kolegami z KGHM Polska Miedź S A., z którymi na co dzień stawiamy czoła wyzwaniom, jakimi obdarza górnictwo miedziowe matka natura – tłumaczyła nam dr Magdalena Worsa-Kozak. – W Zakładzie Geologii KGHM Cuprum stawiamy na rozwój kompetencji, które pozwolą nam sprostać wyzwaniom przyszłości i pełnić służbę geologiczną przez co najmniej kolejne 50 lat – dodała, potwierdzając innowacyjne nastawienie KGHM Cuprum.