Silna reprezentacja naukowców i innowatorów, przedsiębiorców i polityków pojawiła się 5 czerwca we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, aby rozmawiać o współpracy nauki i biznesu. Na jej czele stanął Prezydent RP Andrzej Duda, a ważnymi gośćmi byli Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki oraz Prezes KGHM Cuprum Piotr Dytko.
Spotkanie rozpoczął Prezydent Andrzej Duda. Już na wstępie swojego przemówienia załagodził potencjalne wątpliwości związane z tytułem panelu – „Nauka dla biznesu”. – Relacja między tymi światami jest bardziej symetryczna i oparta na wzajemności, niż można by było odnieść wrażenie. Biznes dla nauki również może być pożyteczny, nie tylko z racji posiadanych zasobów, ale także z uwagi na pomysły, które są pierwszą dźwignią badań – zaznaczył Prezydent Duda. Przypomniał też, dlaczego tak istotną jest debata na linii nauka-biznes: – Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii – przekonywał – Nie ma dzisiaj nowoczesnej, silnej, prężnej, dobrze rozwijającej się gospodarki bez innowacyjności – podkreślił.
Prezydent Duda zauważył, że należy zmienić fakt, iż nie ma teraz odpowiedniego przełożenia badań naukowych na polską gospodarkę. – Nic tak mnie nie drażni, jak wartościowe publikacje lądujące na zakurzonych półkach uniwersyteckich regałów – powiedział. Przekonywał, że zbyt często badania służą jedynie dobrobytowi ich autorów, a nie są implementowane na zewnątrz laboratoriów i pracowni. – Polska posiada wielkie zaplecze intelektualne w postaci ambitnych i zdolnych ludzi. Celem władzy i potrzebą nas wszystkich jest przekonanie ich do pracy w ojczyźnie – zaznaczył.
Kolejnym punktem spotkania była prezentacja dr Piotra Dardzińskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykazał w niej realne działania resortu, które ułatwiają prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w Polsce. Wymienił m.in. pierwszą i drugą ustawę o innowacyjności, Białą Księgę Innowacji, Państwowy Fundusz Rozwojowy, czy instrument doktoratów wdrożeniowych. – Każdy, kto inwestuje w badania i rozwój, będzie płacił mniejsze podatki – podsumował Wiceminister Dardziński. Przy okazji podziękował Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za szybkie podpisanie wymienionych aktów prawnych. – Pozwoliło to przełamać impas, w jakim znalazł się nasz kraj wobec braku zainteresowania modernizacją gospodarki przez poprzednie rządy – przekonywał.
Do tych podziękowań dołączyli się goście z kręgów biznesu, którzy wzięli udział w dyskusji. Zebrani na wrocławskich Praczach najczęściej opowiadali o swoich potrzebach i dziękowali za sukcesywne ich spełnianie. Potwierdzili, że pomoc ze strony administracji publicznej i dużych partnerów biznesowych jest im niezbędna.
Wnioski ze spotkania są jednoznaczne: unikatowe, innowacyjne, niszowe i odważne projekty potrzebują stabilnego finansowania i niezawodnych metod skalowania. Jako wzorowy przykład przedsiębiorstwa, które wprowadza do użytku wynalazki i pozwala startupom wcielać w życie swoje pomysły, podano Grupę KGHM. Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki, przedstawił KGHM Cuprum jako innowacyjny ośrodek badawczo-rozwojowy pilotujący akcelerację startupów w całym KGHM. – Chęć utrzymania wysokiego poziomu wynagrodzeń i rozwoju firmy wymusza innowacje. Dlatego musimy otworzyć się na środowisko startupów – tłumaczył Prezes KGHM. – Nasza spółka zależna, KGHM Cuprum, prowadzi współpracę ze startupami i będzie zwiększać to zaangażowanie – zadeklarował. Zaznaczył przy tym, że KGHM to właściwie jedyna globalna spółka pochodząca z Polski, podczas gdy skutkiem wypracowania modelu współpracy nauki z biznesem ma być m.in. możliwość internacjonalizacji polskiej przedsiębiorczości.
Wiceminister Dardziński zaznaczył, że przykład pracy Cuprum jest inspiracją do powrotu koncepcji tworzenia podobnych hubów we wszystkich spółkach z kapitałem Skarbu Państwa. – Jest też dowodem na to, że naukę można i powinno się uprawiać nie tylko na uczelniach, ale także w Centrach Badawczo–Rozwojowych – powiedział.