Współpraca między regionami Unii Europejskiej w temacie górnictwa coraz bardziej się zacieśnia. W trakcie realizacji jest właśnie projekt „REMIX – Inteligentne i zielone regiony górnicze UE”. Jego celem jest określenie potrzeb i zadań dla tych regionów oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Podczas spotkania uczestników tej inicjatywy na Uniwersytecie Leoben w Austrii KGHM Cuprum miało i czym się dzielić, i z czego czerpać.
W malowniczym miasteczku Leoben, w austriackiej Styrii, swoją siedzibę ma Uniwersytet o bogatych tradycjach i prestiżu związanym z kształceniem wybitnych geologów. Między 26 a 28 czerwca stał się on miejscem spotkania w ramach projektu REMIX, który jest z kolei częścią programu „Interreg Europa 2014-2020” wspierającego wymianę doświadczeń i pogłębianie wiedzy wśród instytucji współpracujących w obrębie wybranej dziedziny polityki. REMIX skierowany jest do podmiotów zaangażowanych w produkcję surowców mineralnych, stąd w Leoben pojawił się przedstawiciel KGHM Cuprum – Wiktor Kowalczyk, Specjalista w Zespole ds. Współpracy i Nowych Inicjatyw. Dolnośląską delegację uzupełniły Ewa Król oraz Magdalena Kramarzewska z naszego Urzędu Marszałkowskiego.
Adresatami spotkania były instytucje, które zamierzają podjąć działania na rzecz zrównoważonego i efektywnego wydobycia zasobów w rejonie, z którego się wywodzą, a także zadbają o przełożenie potrzeb przemysłu na planowanie regionalne. – Jednym z głównych rezultatów tego projektu jest wypracowanie mechanizmów wspierających branżę surowcową w różnych regionach Unii Europejskiej, w tym na Dolnym Śląsku – tłumaczy Wiktor Kowalczyk. – KGHM Cuprum aktywnie uczestniczy w projekcie i proponuje rozwiązania organizacyjne, legislacyjne i finansowe, które mogłyby zostać zaadoptowane do rozwoju branży surowcowej w naszym regionie. Istotą projektu jest również wymiana dobrych praktyk i wskazania najlepszych rozwiązań w różnych krajach – uzupełnia i jako przykład wskazuje rozmowy prowadzone z delegatami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Austrii.
Działania podejmowane w obrębie programu REMIX mają poskutkować poprawą warunków dla przemysłu w Unii Europejskiej, z naciskiem na obszar innowacji. Drogą do tego celu jest odkrywanie i promocja możliwości współpracy między regionami, co ma służyć stworzeniu nowych możliwości komercyjnych i wypracowaniu wzrostu gospodarczego. Nasza Spółka skorzystała z okazji do nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi. – Wartością dodaną tego spotkania był bezpośredni kontakt z osobami reprezentującymi branżę surowcową w Europie. Jestem przekonany, że kontakty te zaowocują realizacją nowych projektów, w szczególności dotyczących zachowania dziedzictwa górniczego – deklaruje Wiktor Kowalczyk. – Najbliższą okazją, i to już we wrześniu, na wspólne przedsięwzięcie będzie nabór wniosków do programu „Interreg Europa Środkowa Republika Czeska – Polska”. Z naszym partnerem z Czech planujemy złożyć wspólny – dodaje nasz Specjalista ds. Współpracy i Nowych Inicjatyw, potwierdzając tym samym szybkie przejście od rozmów do konkretów.
Kolejnym pokłosiem sympozjum w Leoben jest decyzja o zaadaptowaniu Austriackiego Planu Surowcowego do polskich warunków. Na jego podstawie przygotowane zostaną rekomendacje do Polityki Surowcowej Państwa, czyli projektu dotyczącego budowy sprawnego i efektywnego systemu zarządzania i gospodarowania wszystkimi rodzajami kopalin i surowców mineralnych w Polsce, z uwzględnieniem zmian prawnych. – Przykład Austriaków pokazuje, że prowadzenie właściwej polityki surowcowej przynosi długoterminowe korzyści w odniesieniu do zrównoważonego wykorzystania surowców – przekonuje Kowalczyk. – Nie oznacza to jednak, że wszystkie rozwiązania przyjęte w tym planie są odpowiednie dla innych regionów europejskich. Konieczna wydaje się modyfikacja pewnego podejścia do surowców, uwzględniająca zarówno specyfikę regionu, jak i krajowe ustawodawstwo – dodaje. Kowalczyk zaznacza jednak, że szczególny wysiłek należy podjąć w odniesieniu do zmiany postrzegania przez społeczeństwo górnictwa i surowców jako przemysłu negatywnie oddziałującego na społeczeństwo i środowisko.