Współpraca niełatwa, acz owocna i bardzo perspektywiczna – tak, w największym skrócie, można określić „starcie” dużych przedsiębiorstw z młodymi, początkującymi firmami technologicznymi, które odbywa się w ramach pilotażowego programu akceleracyjnego Scale UP. Jego dwie rundy podsumowano na zeszłotygodniowej konferencji w Warszawie. Oczywiście, nie zabrakło tam również i nas – KGHM Cuprum łowi bowiem startupy dla całej Grupy Kapitałowej. A z tego łowienia zaczynają rodzić się konkrety.
Założeniem pilotażu Scale UP, który wystartował pod koniec 2016 roku i wpisuje się w rządową Strategię Zrównoważonego Rozwoju, jest połączenie potencjału wschodzących firm technologicznych z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wielkiego biznesu. Realizacji projektu, na który przeznaczono ponad 58 milionów złotych, podjęło się dziesięć programów akceleracyjnych, do których aplikowało niemal 270 startupów. W jednym z nich, tym pod skrzydłami MIT Enterprise Forum Poland, znaleźliśmy się także my. – Rozpoczęliśmy wtedy nowy rozdział w historii Grupy KGHM Polska Miedź S A., jakim jest współpraca ze startupami technologicznymi – mówi Piotr Czekierda, Kierownik Zakładu Innowacji i Rozwoju Biznesu KGHM Cuprum, który zarządza programem z ramienia naszej Spółki.
– W ramach programu akceleracyjnego rozwijamy w Grupie KGHM technologie służące m.in. obniżeniu kosztów suszenia przemysłowego i zużycia energii cieplnej, przewidywaniu awarii i przybliżonego okresu przydatności maszyn, projektowaniu nowych materiałów magnetycznych o wyjątkowych właściwościach, mobilnemu budownictwu podziemnemu, zwiększeniu wydajności generatorów, tłumieniu dźwięków i wibracji w warunkach przemysłowych, czy zwiększaniu wydajności procesów wydobycia rudy – precyzuje Czekierda. – Nawiązaliśmy współpracę z 11 innowacyjnymi zespołami, a kilka z nich przedstawiło bardzo obiecujące wyniki testów i badań. Bardzo nas cieszy fakt, że współpraca ze startupami cieszy się dużym zainteresowaniem Oddziałów i Spółek Grupy – dodaje.
MIT Enterprise Forum Poland przedstawił na spotkaniu „Na styku dwóch światów” najświeższe rezultaty współpracy startupów z dużymi przedsiębiorstwami. Z przygotowanego przez akcelerator raportu wynika, że po dwóch rundach programu możemy doliczyć się 45 startupów technologicznych, które przeszły cały proces akceleracji. Ponad 30% z nich zyskało dzięki niemu nowych klientów, ponad 10% – inwestorów, natomiast ponad połowa stworzyła nowe miejsca pracy.
Jak zgodnie komentują uczestnicy konferencji, widać już wymierne efekty przedsięwzięcia. Zderzenie świata dużych firm, z ich zasobami i doświadczeniem, ze światem startupów, których typowymi atutami są pomysłowość i elastyczność, zaczyna bowiem przynosić korzyści obu stronom. Nowicjusze rozwijają swoje technologie, a korporacje znacznie skracają proces ich wdrażania.
KGHM Cuprum sp. z o. o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe coraz bardziej zacieśnia współpracę m.in. z Drying Process, firmą, która pracuje nad rozwiązaniami wielokrotnie zwiększającymi efektywność suszenia w przemyśle. – Startup rozpoczął już pracę nad wspólnym projektem badawczo-rozwojowym, w którym Cuprum będzie liderem. Dzięki niemu stworzone zostanie uniwersalne urządzenie, którego atutami będą też skalowalność oraz mobilność. A to nie jedyny taki projekt, który może przerodzić się w konkretne wdrożenie – podkreśla Czekierda.
Cuprum wzięło udział w obu edycjach programu Scale UP. To jednak dla nas nie nowość – Spółka i jej pracownicy od zawsze byli skoncentrowani na tym, co nazywamy działalnością badawczo-rozwojową. – Od lat zajmujemy się m.in. tworzeniem i pozyskiwaniem innowacji dla Grupy KGHM. Do tej pory przełomowe pomysły rodziły się w głowach naszych naukowców, a wykuwały w laboratoriach i gabinetach – tłumaczy Piotr Dytko, Prezes KGHM Cuprum. – Teraz przyszedł czas, by – nie rezygnując z dotychczasowej działalności – doświadczenie i możliwości jednego z polskich czempionów, jakim jest KGHM, połączyć również z potencjałem młodych i kreatywnych przedsiębiorców. W ramach projektu Scale UP rozwijamy kilka interesujących rozwiązań, które mogą stać się prawdziwymi game changerami. I to nie tylko dla Grupy KGHM – zapowiada Dytko.
Chcecie dowiedzieć się więcej na temat naszego udziału w programie Scale UP? Zapraszamy do lektury całego raportu podsumowującego program akceleracyjny MIT EF Poland. Znajdziecie go tu: