KGHM Cuprum znów będzie pracować w Afryce. Pod koniec maja (między 22 a 26) gościła u nas międzynarodowa delegacja z Ivanhoe Mines oraz ZiJin Mining. Nasi fachowcy z Zakładu Górnictwa, z prof. Janem Butrą i inż. Rafałem Dębkowskim na czele, a także Prezes KGHM Cuprum Piotr Dytko rozmawiali z zagranicznymi przedsiębiorcami o współpracy przy projekcie Kamoa-Kakula w Demokratycznej Republice Kongo.
Naszych zagranicznych partnerów z kanadyjskiej firmy Ivanhoe Mines Ltd. oraz chińskiego ZiJin Mining Group Ltd. reprezentowały 23 osoby. Wśród nich był m.in. Robert Friedland, założyciel Ivanhoe Mines, Prezes tej firmy Lars Erick Johansson, a także Prezes ZiJin Mining Jinghe Chen. Już w poniedziałek (22 maja) delegacja, choć jeszcze bez Friedlanda, spotkała się w budynku Cuprum Novum z Prezesem KGHM Cuprum Piotrem Dytko oraz naukowcami z Zakładu Górnictwa. – Współpraca z Ivanhoe i Zijin to dla KGHM Cuprum wielki zaszczyt. Myślę, że wszyscy skorzystamy na wzajemnej wymianie wiedzy i kooperacji w tak dużym przedsięwzięciu. Przyjęcie ambitnej, globalnej perspektywy jest dla nas gwarancją dalszego rozwoju – takim jasnym przekazem Prezes Piotr Dytko zaakcentował początek dolnośląskiej misji.
Profil, działalność i bogate portfolio naszej Spółki zaprezentował prof. Jan Butra. – Posiadamy 50 lat doświadczenia, które obfitowały w wiele sukcesów. Korzystamy z dwóch akredytowanych laboratoriów i zatrudniamy ponad stu naukowców, którzy pracują w trzynastu zespołach badawczych – opowiadał prof. Butra. Zaznaczył też, że sukcesy na rynkach zagranicznych nie są dla nas pierwszyzną. – Nasza działalność obejmuje cztery kontynenty. Byliśmy lub jesteśmy obecni m.in. w Chinach, Brazylii, Kanadzie i kilku krajach afrykańskich – wymieniał. – Zaprojektowaliśmy kopalnię miedzi oraz zakład przetwórczy w chińskiej prowincji Wushan, zaprojektowaliśmy i uruchomiliśmy kopalnię cynku i ołowiu również w Quilinchang – kontynuował prof. Jan Butra, skutecznie skupiając uwagę przedstawicieli ZiJin Mining na bogatej działalności KGHM Cuprum.
Tematem 5-dniowej wizyty było przede wszystkim przedsięwzięcie Kamoa-Kakula, w które zaangażowane są wszystkie trzy strony – kanadyjska, chińska i polska. O tym, jak duży to projekt, mówią dane – obejmuje on obszar blisko 400 km2, na których odkryto dwa duże złoża rud miedzi typu stratoidalnego. Dla porównania, LGOM, który jest jednym z największych ośrodków eksploatacji miedzi na świecie, obejmuje teren o powierzchni 550 km2.
KGHM Cuprum uczestniczyło dotąd w realizacji wstępnego studium wykonalności dla złoża Kamoa, obecnie zaś zajmuje się częścią studium wykonalności dotyczącą technologii górniczych i oceny wpływu eksploatacji na powierzchnię. Jednocześnie trwają prace nad systemami eksploatacji w ramach wstępnego studium wykonalności dla złoża Kakula.
W sumie, zagraniczni Goście spędzili na Dolnym Śląsku 5 dni, które obfitowały w rozmaite wizyty, wykłady i rozmowy, m.in. z Prezesem KGHM Polska Miedź S A. Radosławem Domagalskim-Łabędzkim oraz Wiceprezesem Michałem Jezioro, podczas których mieli sporo okazji, by zapoznać się z technologiami górniczymi, przeróbczymi i hutniczymi stosowanymi w KGHM Polska Miedź S A. Odwiedzili zakład wzbogacania rud rejon „Rudna”, głogowską hutę miedzi, zjechali też pod ziemię w kopalniach „Lubin” i „Rudna”.
Delegację zwieńczył otwarty wykład Roberta Friedlanda pt. „Działalność prospekcyjna w sektorze wydobywczym. „Była to niepowtarzalna okazja dla wszystkich Pracowników Cuprum i zaproszonych Gości, aby we własnym miejscu pracy spotkać postać tego formatu. Znany finansista i przedsiębiorca pochwalił się bogatymi doświadczeniami biznesowymi oraz opowiedział o trudach budowania od podstaw górniczego giganta.
Goście zobaczyli na własne oczy jak nowoczesną i doskonale zorganizowaną Firmą jest KGHM. Poznawszy tutejsze metody pracy z pewnością będą tym bardziej skłonni do dalszego zacieśniania relacji ze Spółkami naszej Grupy. Nie wykluczone, że wizytacja zaowocuje udziałem polskich ekspertów przy przyszłych przedsięwzięciach górniczych Ivanhoe Mines Ltd. oraz ZiJin Mining Group Ltd.