W dniach 22-23 września odbyły się Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia – wydarzenie organizowane przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Kampanii, która już po raz dwunasty wpisała się w jesienny kalendarz wydarzeń w naszym mieście, towarzyszyło hasło “Więcej zdrowia – więcej życia”.
Dzięki kombinezonowi geriatrycznemu nawet młodzi mogą poczuć się staro (źródło: age-simulation-suit.com)
Akcja ta miała na celu przybliżenie i umożliwienie doświadczenia wrocławianom codziennych trudności, z jakimi borykają się m.in. osoby dotknięte autyzmem, niepełnosprawnością, wykluczone społecznie czy osoby w podeszłym wieku, uwrażliwienie na ich potrzeby, a wszystko po to, aby lepiej zrozumieć, a w razie potrzeby zapewnić im właściwą pomoc i opiekę. Celem kampanii było również motywowanie do zachowań prozdrowotnych poprzez działania edukacyjne, wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku wczesnego diagnozowania zagrożeń zdrowotnych, chorób cywilizacyjnych i uzależnień.
Swój wkład w promowanie zdrowego i świadomego stylu życia miało również KGHM CUPRUM poprzez zaprezentowanie i wykorzystanie “Kombinezonu geriatrycznego” symulującego efekty starzenia. „Dzięki niemu można poczuć na własnej skórze chociażby ograniczenia mobilności stawów, różnorodnych zaburzeń widzenia, osłabienia zdolności do słyszenia, czy objawów choroby Parkinsona” – wyjaśnia Małgorzata Kuczar, specjalista z Zakładu Psychologii Stosowanej i Profilaktyki Zdrowotnej KGHM CUPRUM. „Doświadczenia tego typu są niezwykle cenne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że polskie społeczeństwo nieuchronnie starzeje się. W miejscach pracy osoby starsze lub z różnego rodzaju schorzeniami stanowią coraz większy odsetek. Warto poznać ich potrzeby, by zapewnić im wsparcie na najlepszym możliwym poziomie” – dodaje Anna Kot, zastępca kierownika Zakładu.
Podczas wydarzenia w strefie Zen, czyli namiocie doświadczeń, zostało przygotowane specjalne stanowisko, przy którym ludzie zdrowi mogli poczuć się jak osoby z różnorodnymi niepełnosprawnościami lub starsze, czy chore. Strefa ta miała również uwrażliwiać na dialog społeczny, budować wzajemną empatię wśród członków społeczeństwa w różnym wieku i stanie zdrowia.
Nasze stoisko podczas Dni Promocji Zdrowia