Nasz lokalny biznes, a wraz z nim KGHM Cuprum, rozszerza strefy wpływu na Bliski Wschód. Niemal 50 przedstawicieli dolnośląskich firm, samorządowcy oraz ich odpowiednicy z Iranu wzięli udział w serii spotkań dotyczących współpracy gospodarczej między Dolnym Śląskiem a prowincją Alborz. Na tym forum zaprezentowała się także nasza Spółka.
Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej (DAWG), wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Izbą Gospodarczą SILESIA, przez kilka dni gościła misję gospodarczą przedstawicieli prowincji Alborz Islamskiej Republiki Iranu oraz biznesmenów z tego regionu. W jej ramach zorganizowane zostało spotkanie, które było okazją nie tylko do zaprezentowania potencjału inwestycyjnego naszego województwa i prowincji Alborz, ale także do omówienia możliwości wzajemnej współpracy gospodarczej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych obu stron, irańscy i polscy przedsiębiorcy, a KGHM Cuprum uzupełniło listę gości o dr Sławomira Świtonia i Mariusza Onufera.
– Podczas spotkania B2B zaprezentowaliśmy szeroką ofertę naszej Spółki w zakresie prac badawczo-projektowych, które stanowią element działalności grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S A. – mówi dr Sławomir Świtoń z Zakładu Budownictwa Podziemnego i Badań Materiałowych. – Iran, po zniesieniu sankcji gospodarczych, jest jednym z najlepiej rozwijających się gospodarczo krajów w regionie. Nawiązanie takiej współpracy byłoby decyzją korzystną nie tylko pod względem poszerzenia zasięgu działalności naszej Spółki, ale też transferu wiedzy i doświadczeń posiadanych przez stronę irańską – dodaje.
Jak zgodnie podkreślają pracownicy Cuprum obecni na spotkaniu z Irańczykami, zagraniczni przedsiębiorcy wysoko ocenili naszą Firmę. – Argumentem, który mógł okazać się decydującym, jest 50-letnie doświadczenie w świadczonych przez nas kompleksowych usługach projektowych, które poparte jest szerokim wachlarzem zrealizowanych przedsięwzięć o randze międzynarodowej – tłumaczy dr Świtoń.
W zorganizowanej serii spotkań B2B z irańskimi przedsiębiorcami udział wzięło kilkudziesięciu przedstawiali naszego biznesu – głównie z branży budowlanej, maszynowej, usług technicznych, handlowej i spożywczej – zainteresowanych rozszerzeniem działalności na zagraniczne rynki.
Prowincja Alborz zwana jest przemysłową satelitą Teheranu – jej potencjał opiera się m.in. na dostępie do międzynarodowych lotnisk, wykwalifikowanej kadrze, konsultantach z międzynarodowych korporacji czy ośrodkach badawczych dla medycyny nuklearnej, biotechnologii i nanotechnologii. Na jej terenie jest 9 miast przemysłowych i 3500 jednostek przemysłowych. W prowincji ma powstać park technologii, a jej stolica – Karadż/Karaj – to jeden z najszybciej rozwijających się ośrodków gospodarczych kraju.