Co wspólnego mają klocki LEGO i górnictwo? Dzięki Pracownikom KGHM Cuprum okazuje się, że bardzo dużo. Wszystko za sprawą zorganizowanych w ramach projektu „VirtualMine – as a modeling tool for Wider Society Learning” warsztatów o intrygującym tytule „RoboKlocki”. Skąd taka nazwa? Odpowiedź jest prosta: by zaciekawić dzieci nie najłatwiejszą tematyką, jaką jest górnictwo, uczymy je, jak z najpopularniejszych na świecie klocków zbudować repliki maszyn pracujących pod ziemią. A przecież nie od dziś wiadomo, że zabawa jest najlepszym sposobem na zdobywanie wiedzy!
Projekty naukowo-badawcze, zlecenia wykonywane dla szeroko pojętej branży wydobywczej, praca pod ziemią i w laboratoriach – to nie wszystko, czym zajmujemy się w KGHM Cuprum. Wiemy też, jak ważne jest krzewienie wiedzy o górnictwie wśród najmłodszych. Zaprosiliśmy więc do naszej siedziby uczniów „podstawówek” – i to nie tylko z Wrocławia, ale także ze Szkoły Społecznej w Świdnicy. Gościliśmy zarówno maluszki z klas pierwszych, jak i nastolatków z klas siódmych. Wśród nich były dzieci ze szkół integracyjnych, a także pociechy pracowników KG HM Cuprum.
– Cieszę się, że kadra naszej Spółki poszukuje inicjatyw, które mają tak ważny społecznie wydźwięk. Jesteśmy jednostką naukową, dlatego szczególnie leży nam na sercu nie tylko sama edukacja dzieci i młodzieży, ale też jej stałe udoskonalanie – przekonuje Piotr Dytko, Prezes KGHM Cuprum. – Jestem tym bardziej zadowolony, że udaje się to osiągnąć w dziedzinie tak trudnej i wymagającej, jaką jest górnictwo – dodaje.
Głównym celem warsztatów, które zorganizowali nasi geolodzy, było pokazanie i wytłumaczenie dzieciakom, na czym polega cały proces wydobycia i przeróbki miedzi, jak rozległa jest związana z tym branża i co tak naprawdę dzieje się w tunelach głęboko pod ziemią. Tak jak podczas poprzedniej edycji, która miała miejsce w Humanitarium Ogrody Doświadczeń, uczniowie ochoczo chłonęli wiedzę. Udało się to dzięki temu, że wraz z firmą Roboklocki® stworzyliśmy innowacyjny program budowania robotów górniczych z wykorzystaniem klocków LEGO® EDUCATION.
– I to był strzał w dziesiątkę! Dzięki nowatorskiemu, a zarazem bardzo przystępnemu sposobowi przekazywania wiedzy otworzyliśmy sobie szerokie możliwości edukacji dzieci i młodzieży w zakresie górnictwa – mówi dr inż. Malwina Kobylańska, kierownik projektu „VirtualMine – as a modeling tool for Wider Society Learning”, finansowanego przez EIT Raw Materials GmbH. – Warsztaty, które objęły ponad 100 dzieci, były nauką nie tylko dla nich, ale także dla nas. Dowiedzieliśmy się, co w programie należy poprawić, aby zabawa była jak najlepsza, a z drugiej strony dostosowana do ich wieku i percepcji oraz by niosła w sobie jak najwięcej treści edukacyjnych – przyznaje.
Podczas pięciu dwugodzinnych warsztatów dzieci najpierw uczestniczyły w krótkiej prezentacji dotyczącej górnictwa miedzi oraz roli, jaką w jej wydobyciu odgrywa KGHM Polska Miedź S A., a potem samodzielnie, w niewielkich grupach, budowały robota poszukiwawczego (eksploracja), robota wiercącego (wydobycie), robota kruszarkę (transport urobku) oraz robota segregującego, oddzielającego rudę od skały płonej (przeróbka).
– Jednym z głównych atutów tej formy edukacji jest wprowadzenie dzieci do poznania nauk ścisłych w sposób bardzo intuicyjny i przyjazny. Połączenie pracy na komputerze oraz układania konstrukcji z klocków bezpośrednio „na stole” sprawia, że dzieci nie przemęczają się siedząc przed monitorem – tłumaczy Konrad Jurga, szef firmy Roboklocki®. – Wielogodzinne konsultacje, które przeprowadziliśmy z zespołem KGHM Cuprum celem przygotowania i opracowania pilotażu Roboklocki® w górnictwie, zainspirowały nasz zespół do dalszej eksploatacji tego tematu. Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy – dodaje.
Najważniejsze, że najbardziej zainteresowani, czyli sami uczniowie, byli zachwyceni tym sposobem przekazywania wiedzy: – Na początku były ciekawe zajęcia o górnictwie i quiz. Potem podzieliliśmy się na grupy i poszliśmy układać LEGO. Ja byłem z moim bratem i układaliśmy taśmociąg. Było mega! – opowiada z zachwytem Maciek Strzelecki, 10-latek. – Układaliśmy bardzo fajny zestaw, jeszcze takiego nie widziałem. Na koniec były nagrody – wtóruje mu młodszy brat, Mikołaj (8 lat).
– Pozytywny odbiór zajęć przez dzieciaki przerósł nasze oczekiwania, nasze cele edukacji o górnictwie miedziowym przez zabawę zostały zrealizowane, a zdobyte przez nas informacje zwrotne pozwolą nam na udoskonalenie opracowanego programu – podkreśla dr inż. Malwina Kobylańska.