W czym możemy Ci pomóc? 71 781 22 01

Trzecia odsłona programu edukacyjnego OpenYourMine 2021

Trzecia odsłona programu edukacyjnego OpenYourMine 2021

Dnia 11 października 2021 KGHM CUPRUM i Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej rozpoczęły realizację tegorocznego, trzeciego cyklu zajęć edukacyjnych w ramach projektu „OpenYourMine. Master education project dedicated to mineral resources and sustainability(„Program kształcenia studentów poświęcony zasobom surowców i zrównoważonemu rozwojowi”), finansowanego przez EIT Raw Materials.

Podobnie jak w roku ubiegłym studenci kierunków górniczych z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu w Grenoble oraz Uniwersytetu NOVA w Lizbonie uczestniczą w zajęciach terenowych
w swoich krajach. Zajęcia wykładowe i seminaryjne odbywają zdalnie, a w międzynarodowych grupach pracują nad zagadnieniami dotyczącymi m.in. geologii, górnictwa, gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) oraz społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

W dniach 11-16 października b.r. odbył się cykl zajęć terenowych w Polsce. Poszczególne wyjazdy objęły:

  • Zakłady Wzbogacania Rud i Zakład Hydrotechniczny KGHM Polska Miedź S.A.
  • Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice KGHM Polska Miedź S.A.
  • Hutę Miedzi Głogów KGHM Polska Miedź S.A.
  • Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
  • Zabytkową Kopalnię Uranu w Kletnie
  • Geopark „Śladami dawnego górnictwa kruszców” z kopalnią „Św. Jan” w Krobicy

Kluczowe znaczenie dla programu w tym roku miały zajęcia na obiektach KGHM Polska Miedź S.A. – mówi dr inż. Malwina Kobylańska, kierownik projektu w KGHM CUPRUM – W zeszłym roku ich zwiedzanie zostało udaremnione przez pandemię, natomiast tegoroczny program wizyt i zajęć terenowych, chociaż bardzo napięty, zrekompensował nam wszystkim poprzednie ograniczenia i wpłynął na zwiększenie jakości wyników całego projektu OpenYourMine. Ponadto, do form aktywnej edukacji, obok transportu pieszego, samochodowego, autokarowego czy rowerowego jak w przypadku dawnej kopalni „Babina”, dołączył w tym roku transport łodziami w ramach najdłuższego spływu tego typu w Polsce – w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

Najcenniejsze było dla mnie zwiedzanie Zakładu Wzbogacania Rud i Huty Miedzi w Głogowie. – podkreśla Marcin Jakubowicz, uczestnik tegorocznego programu – Mogliśmy prześledzić cały cykl produkcji miedzi w KGHM i uzyskać odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące różnych interesujących nas zagadnień technologicznych. Mam nadzieję, że to początek współpracy z moim przyszłym pracodawcą – dodaje.

Multimedia oraz materiały edukacyjne OpenYourMine 2021, w tym z zajęć terenowych we Francji
i Portugalii, wkrótce będą dostępne na stronie projektu: https://www.openyourmine.eu

SPECJALNE PODZIĘKOWANIA DLA STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI TARNOGÓRSKIEJ ZA ORGANIZACJĘ ZWIEDZANIA NIEZWYKŁYCH OBIEKTÓW DZIEDZICTWA GÓRNICZEGO REGIONU ORAZ PANI PATRYCJI WERECKIEJ – OPERATORA GEOPARKU „ŚLADAMI DAWNEGO GÓRNICTWA KRUSZCÓW” W GMINIE MIRSK.