KGHM CUPRUM sp. z.o.o. – CBR równolegle z działalnością badawczo-rozwojową angażuje się w przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i społecznym, m.in. uczestnicząc w projektach mających na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia surowców w codziennym życiu i współczesnym świecie oraz kreowania zrównoważonego wizerunku przemysłu wydobywczego.
Przykładem takich działań był finansowany przez EIT RawMaterials projekt „VirtualMine – as a modeling tool for Wider Society Learning”, koordynowany przez naszą Spółkę w latach 2017-2019. Po zakończeniu projektu nawiązaliśmy współpracę z Wrocławskim Parkiem Technologicznym S.A. oraz firmą Roboklocki sp. z o.o. w zakresie nowej inicjatywy „Roboklocki® w Przemyśle” – mówi dr inż. Malwina Kobylańska, kierownik projektu – Zwróciła się do nas także południowoafrykańska organizacja AfriMine, działająca na rzecz zwiększenia jakości kształcenia dzieci i młodzieży w obszarze górnictwa, w szczególności w RPA, Demokratycznej Republice Kongo, Ghanie i Nigerii.
W ramach tej współpracy w kwietniu br. w Leonsdale High School w RPA odbyły się zajęcia nt. maszyn górniczych z wykorzystaniem Roboklocków®. Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego, dotyczącego zapoczątkowanej współpracy z AfriMine i programu Pol-Afri-Education https://youtu.be/o0f3hPHrqzE
KGHM CUPRUM bierze udział w licznych międzynarodowych projektach, w których dużą wagę przywiązuje się nie tylko do wydajnego lecz także zrównoważonego wydobycia surowców oraz aspektów środowiskowych i społecznych. Przykładem są takie projekty jak Biomore, IlluMINEation Nextgen SIMS, a także projekty o charakterze edukacyjnym, tj. Safe Deep Mining, OpenYourMine, RMsManager, TrainESEEv2 czy wyżej wspomniany Virtual Mine – podkreśla Prezes Zarządu, Radosław Pilut. Obecnie organizacje postrzegają znacznie szerzej cele i korzyści z projektów. Obok produktów końcowych istotna jest również wartość, jaką tworzą dla klientów, partnerów biznesowych, pracowników i innych grup interesariuszy – dodaje Prezes.
Wdrażanie wyników projektu VirtualMine w Afryce jest przykładem tego, jak można zarządzać projektem po jego zakończeniu i budować jego trwałość – mówi Malwina Kobylańska – Obecnie wraz z KGHM Polska Miedź S.A. i partnerami z czterech innych krajów pracujemy m.in. nad dalszym rozszerzaniem jego oddziaływania w ramach aplikacji na projekt dotyczący szkoleń pracowników sektora miedziowego pn. „Development and Quality Assurance of skills & competencies for the Copper Industry”.
Wykorzystanie wyników projektu Virtual Mine ukazuje, że wprowadzanie aspektów społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) do projektów nie jest jedynie odpowiedzią na wyzwania zrównoważonego rozwoju, które w obecnych czasach stają się nieodłącznym elementem strategii wielu organizacji. Łączenie i poszukiwanie wspólnych relacji między koncepcją CSR a koncepcją zarządzania projektami umożliwia integrowanie wiedzy z różnych dziedzin nauki i praktyki gospodarczej oraz kreowanie nowych inicjatyw, jednocześnie przyczyniając się do długoterminowego rozwoju społecznego – dodaje Agnieszka Nowicka, Kierownik Działu Zarządzania Wiedzą.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o prowadzonych w KGHM CUPRUM projektach https://kghmcuprum.com/projekty-badawcze/
Więcej szczegółów o projekcie VirtualMine znajdą Państwo na stronie: https://virtualmine.net