W czym możemy Ci pomóc? 71 781 22 01

Robot, który wytycza nowe horyzonty

Robot, który wytycza nowe horyzonty

Robot, który wytycza nowe horyzonty
Elektra Charalambidu

W ramach projektu THING naukowcy Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM CUPRUM Sp. z o.o. oraz Politechniki Poznańskiej uczestniczyli w testach przemysłowych robota autonomicznego na obiektach przemysłowych KGHM i JSW.

Testy zostały przeprowadzone w warunkach przemysłowych na powierzchni oraz w warunkach górniczych pod ziemią, z uwzględnieniem aspektów związanych z typowymi warunkami środowiskowymi i ukształtowaniem terenu w kopalni KWK „Pniówek”. Zakres testów obejmował weryfikację „świadomości” sensorycznej oraz opracowanych procedur inspekcyjnych dla przenośników taśmowych.

Inspekcja infrastruktury przemysłowej za pośrednictwem robota umożliwia wizualną, termiczną, wibracyjną oraz akustyczną weryfikację stanu technicznego sprzętu i infrastruktury. Zabudowana jednostka kontrolna służy do skanowania otoczenia wokół robota i dokładnego pozycjonowania ścieżki ruchu robota podczas misji diagnostycznej. Zaawansowany system stopy haptycznej rozpoznaje rodzaj podłoża i pozwala robotowi zaadaptować się do zmiennych warunków nawierzchni kopalni. Cały proces diagnozowania infrastruktury górniczej oparty jest na nowoczesnych metodach przetwarzania sygnałów oraz narzędziach inspirowanych sztuczną inteligencją. Algorytmy opracowane przez matematyków z Zakładu Analityki Systemów KGHM CUPRUM analizują dane sensoryczne w celu interpretacji wartości, klasyfikacji wyników i wykrywania anomalii. Aktualnie robot jest w stanie wykonać ocenę stanu wyrobiska oraz wykrywać uszkodzenia takich elementów przenośnika jak: silnik, przekładnia, krążniki, taśma oraz identyfikować zdarzenie zbiegania taśmy, wysypywanie się urobku z taśmy czy rozpoznawać obecność kotwy na taśmie i granulacje urobku.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=M-44aEtGswU

Projekt ”THING – subTerranean Haptic INvestiGator”,GA: 780883 realizowany ze środków Programu Horyzont 2020 (CT-2016-2017/H2020-ICT-2017-1) finansowany przez Komisję Europejską.