W czym możemy Ci pomóc? 71 781 22 01

Zakład Mechaniki Górotworu

O nas / Zakłady badawcze

Zakład Mechaniki Górotworu

Nasz Zakład posiada wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę naukową świadczącą usługi w zakresie realizacji prac badawczo-rozwojowych dla branży górniczej. Dzięki nowoczesnemu zapleczu sprzętowemu zapewniamy naszym klientom najwyższą jakość usług.

Aktywność Zakładu skoncentrowana jest głownie na rozwiązywaniu problemów w obszarach geomechaniki, geotechniki, geofizyki górniczej i techniki strzałowej. Pracownicy Zakładu posiadają uprawnienia rzeczoznawców WUG ds. ruchu zakładu górniczego w grupach:

  • XII – roboty strzałowe,
  • XIII – obudowy kotwowe,
  • XIX – zagrożenia tąpaniami oraz
  • XXI – badania rozwiązań technicznych poprzedzających wprowadzanie nowych systemów eksploatacji rud miedzi, cynku i ołowiu lub odmian tych systemów.

Prowadzimy badania i analizy numeryczne w aspekcie zagrożeń geomechanicznych generowanych w różnych warunkach geologiczno-górniczych eksploatacji podziemnej, w tym pracy górotworu w otoczeniu wyrobisk górniczych i frontów eksploatacyjnych.

Specjalizujemy się w przygotowywaniu analiz i prognoz sejsmicznych dotyczących wpływów bezpośrednich i pośrednich od prowadzonej eksploatacji złoża na powierzchnię terenu i budowle podziemne wraz z kompleksowym prowadzeniem dołowych i powierzchniowych pomiarów sejsmicznych.

Przeprowadzamy również analizy teoretyczne oraz badania związane z oceną ryzyka funkcjonowania składowisk odpadów przemysłowych, a także prace związane z projektowaniem nowych konstrukcji kotew podatnych w oparciu o innowacyjne badania laboratoryjne i badania in situ.

Co więcej, prowadzimy badania środków strzałowych w warunkach in-situ oraz usługi consultingowe w zakresie doboru metryk strzałowych dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego.

Pracownicy naszego Zakładu posiadają duże doświadczenie w realizacji projektów dotowanych (w tym finansowanych z programów ramowych Komisji Europejskiej), co istotnie wzmacnia naszą markę w środowisku specjalistów za granicą.

Ekspertyzy i prace badawcze

Usługi projektowe

Usługi laboratoryjne

Usługi pomiarowe

Kontakt:

dr hab. inż. Piotr Mertuszka
Kierownik Zakładu Mechaniki Górotworu
tel.  + 48 71 781 24 07
wyślij e-mail:

ul. Gen. Władysława Sikorskiego 2-8,
53-659 Wrocław